Superfoods neboli superpotraviny dodají vašemu tělu výjimečný obsah živin. A nebo ne?
Slovo superfoods nebo superpotraviny na nás poslední dobou vyskakuje ze všech stran. Z novin, časopisů, sociálních médií. Jak název naznačuje, jedná se o potraviny s výjimečným obsahem živin. Dokážou nastartovat vaše tělo i mysl, dodat energii, živiny, léčit... Je tomu opravdu tak nebo jde o uměle vytvořenou bublinu? Odkud pocházejí a zaslouží si skutečně tento název?
Co je to superfoods
Tento termín získal dnes již mnoho zabarvení a odstínů, pojďme si v tom tedy udělat jasno. Pod pojem superfoods jsme navykli řadit především exotické rostliny, jež svět objevil ve velkém často teprve nedávno. Jsou jimi například maca, chlorella, acaí, quinoa atd. Těm se budeme v tomto článku věnovat. V Lifefoodu však také věříme, že těch, co se dají označit za superfoods, roste i v našich luzích a hájích dost a často o nich ani nevíme. Jistě už vás napadá, které by to mohly být – česnek, cibule, zelí, lněné semínko, borůvky, maliny... Je jich více než dost a budeme se jim také určitě věnovat. Krásně zpracované jsou také v knize Příběhy českých superpotravin od Veroniky Hanzlíkové. V produktech Lifefood se nacházejí například v našich krekrech Life Crackers. Jenže není to všechno tak úplně snadné.
Proč jíst superfoods
Říká se, že v dnešní běžné stravě ubývá obsah živin. Někteří přímo tvrdí, že bez suplementů nejsme schopni tělu zajistit plnohodnotnou stravu. A epidemie různých alergií, intolerancí a civilizačních onemocnění jim možná dává za pravdu. Jsme to, co jíme. A není divu. Stačí se podívat na běžné pole – budeme-li mít štěstí a nebude tam zrovna řepka, pak uvidíme, jak rostliny vyrůstají z mrtvé země, která již dávno není zemí, půdou, ale spíš jen nebohou hmotou, která slouží jako nedůstojný držák na rostliny. Které žijou a rostou jen díky „polevám“ chemických postřiků. Z toho logicky nemůže růst nic skvělého a hodnotného pro naše tělo. Pokud se nechceme cpát chemií, jsou superfoods jednou z cest, jak z toho ven. Další cestou je jíst co nejvíce potravin v BIO kvalitě. Nejenže tělu dodáváme skutečné živiny, ale ještě podporujeme bio sedláky, kteří pro nás obnovují a udržují krajinu živou. Pro nás a naše děti. Ale nyní zpět k superfoods.
Incká síla přírody
Původní rostliny, které vědci začali označovat jako superfoods, vyšlechtili Inkové. Po tisíciletí se staré kultury Inků věnovaly pěstování speciálních plodin, které jim dodávaly sílu a vytrvalost přežít v náročných podmínkách. Inkové žili v místech, kde se dnes nachází nekonečné planiny a hory Jižní Ameriky, ve státech Peru, Ekvádor, Chile a Argentina. Jejich znalosti se postupně rozšířily do celého světa. Dnes se Peru například přezdívá „Zahrada superfoods“ a benefitů jejich pěstování můžeme užívat i my, nejčastěji ve formě rozemletého prášku.
Není superfoods jako superfoods – co je důležité pohlídat
Tyto rostliny vyrůstají velice často v náročných podmínkách a již samy o sobě mají proto velmi „tuhý kořínek“, jak se říká, a tady to platí doslova (na obrázku výše je Tereza Havrlandová, zakladatelka Lifefoodu, na poli macy po zasazení semínek, zřetelně jsou vidět náročné podmínky pěstování. Pole se nachází v nadmořské výšce 4300 m. n. m.). Houževnatost mají v sobě a předávají ji i svým konzumentům. Důležité je však ohlídat si, nepřekvapivě, jednu věc – BIO kvalitu. I tady totiž vstupuje velkopotravinářský velkoprůmysl do hry a v trendu „superfoods“ čenichá velké zisky. A tak se tyto rostliny začínají pěstovat i na místech, kam tradičně nepatří, formami, kterými se tradičně nepěstují a vstupuje do toho všeho samozřejmě chemie. Takže v obchodě můžete narazit na dvě quinoy, obě budou vypadat stejně, ale jedna bude skutečné superfoods plné živin a druhá daleko méně hodnotnou velkoprůmyslovou náhražkou.
Mluvíme o tom proto, že sami tuto problematiku sledujeme a připadá nám to důležité. Jako Lifefood spolupracujeme pouze s malými farmáři nebo družstvy. Kromě významu, o kterém píšeme výše, tj. BIO kvalita a původní oblasti, je pro nás ještě důležitý ten fakt, že víme, kam jdou naše (a vaše) peníze. Do rodin, na vzdělání, bydlení, rozvoj komunity. Zkrátka osobní vztahy s farmáři jsou pro nás důležité.
Jaké superfoods na co?
Přemýšlejme o tom, co jíme, v jaké kvalitě a odkud naše jídlo pochází. Superfoods jako baobab, maca, lucuma, guarana, acaí atd. nám mohou posloužit v době zvýšené zátěže pro tělo i mysl, stejně tak jako doplňky našich běžných receptů. Každé má jiné využití a jinou chuť. Mnoho z nich může fungovat jako skvělá a vitamíny nabitá alternativa cukru, například lucuma (kterou v Peru používají třeba i do zmrzlin) či baobab, který lze jíst i jen tak samotný. Dají se přidat do smoothie, pudinků, dortů, jogurtu. Guarana je zase přírodní životabudič, který je 2-3 krát silnější než kofein a navíc se do krve uvolňuje postupně. Děláme s ním skvělou tyčku. Mnoho z nich, např. právě baobab, obsahuje vysoký obsah vitamínu C, který je pro tělo naprosto nepostradatelný. Udržuje normální funkci hormonálního systému, přispívá k tvorbě kolagenu, chrupavek a kostí, přispívá k normální funkci cév atd. Pro vegany je třeba důležité, že zvyšuje vstřebávání železa.
Superfoods přidáváme též do tyčinek Lifebar Original či do již výše zmíněných krekrů, kde jsou více ty české superfoods jako zelí, mrkev, bylinky...
Ať už se superfoods nebo bez, ať je každý váš den super!