7 tipů, jak naučit děti milovat čisté chutě

7 tipů, jak naučit děti milovat čisté chutě

23. 09. 2024

Lízátka, bonbony, hranolky – přeslazené a přesolené dobroty útočí na naše děti ze všech stran. Není divu, že “obyčejné” jablko, nebo nedejbože něco zeleného, ztrácí na atraktivitě. Jak pomoci dětem vnímat a milovat čisté chutě přirozeného jídla?

 

Jako rodiče si nepřejeme nic jiného, než aby naše děti měly zdravý a plnohodnotný život. Co je pro naše tělo nejlepší? Zejména pak v dětském věku? 

Zastánci raw neboli živé stravy (vitariáni) vycházejí z vědeckých poznatků, že lidské tělo profituje hlavně ze syrových potravin rostlinného původu. V raw jídle, které neprochází chemickou úpravou a připravuje se za nízkých teplot (max 45 °C), zůstává uchováno velké množství zdraví prospěšných látek v té nejpřirozenější podobě. Živá strava překypuje vitamíny a minerály, jako jsou betakaroten, železo, aj., které přirozeně posilují imunitní systém. Obsahuje vysoký podíl vlákniny a enzymů podporujících trávení. A je bohatá na proteiny, ze kterých si tělo vyrábí energii a využívá je pro stavbu tělesných tkání.

Jen samé dobRAWty!

Zejména maminky malých dětí ocení fakt, že raw pokrm, připravený z nejkvalitnějších surovin, které jsou k mání, je ve své podstatě přirozené a čisté jídlo. Raw pochoutky neobsahují lepek, laktózu, „éčka“ ani jakákoliv další plnidla. Místo rafinovaného cukru se ke slazení používají datle, jiné sušené ovoce, agáve sirup nebo třeba jakonový sirup s prebiotiky. Je vhodné se ujistit, že sušené ovoce je skutečně v raw a bio kvalitě - většina konvenčního sušeného ovoce se běžně suší za vysokých teplot a s raw kvalitou nemají nic společného. Více na toto téma krátké video

Čistá chuť vs. chemií nadupané "takyjídlo"

Přesto děti zdravější stravu mohou odmítat. Jak obohacovat jídelníček o zdravé pokrmy tak, aby to bavilo celou rodinu? Zkuste především vydržet, benefit v podobě dítěte se správnými výživovými návyky se vám v budoucnu mnohonásobně vrátí a dítě vám poděkuje.

 

Jak nadchnout děti pro čerstvé a zdravé jídlo?

  1. Sladká zelenina na začátek - zkuste do stávajícího jídelníčku zařazovat vše, co vyvážená syrová strava nabízí. Třeba nakrájenou sladkou zeleninu, kterou má vaše dítě rádo – malí strávníci většinou upřednostňují kousky zeleniny před míchanými saláty. Dávejte jim okurku, mrkvičku, hrášek či jinou sezónní zeleninu.

  2. Tak trochu jiná polévka – Pokud máte doma milovníka vařených polévek, servírujte mu je s talířkem naklíčeného munga nebo naklíčené čočky. Polévku můžete také „vyšperkovat“ hrstkou namočených slunečnicových semínek, případně na okraj talíře vyskládat pár vlašských ořechů. Časem přidávejte další a další plody z živé kuchyně.

  3. Veselé ovoce – Ke svačince nabízejte každý den ovoce, nejlépe samostatně a formou hry. Děti si rychle zvyknou na vesele nakrájené kousky ovoce ve tvaru kytiček nebo dalších obrazců, které si mohou samy vytvořit, třeba s pomocí vykrajovátka na perníčky. 

  4. Společné jídlo – Zkoušejte své děti zapojit do přípravy jídla. Ať vám pomohou s prostíráním, servírováním jídla na talíř, vrstvením ovocného dezertu nebo mixováním smoothie. Příprava zdravého jídla pro maminku, tatínka nebo návštěvu je navnadí. Snáze si najdou vztah k jídlu, které si spojí s příjemným rodinným rituálem.

  5. V hlavní roli „mixáž“ – Mnoho dětí má rádo ovoce rozmixované v podobě pyré nebo ovocných pudingů. Říkáme jim smoothies. Do takovýchto „mixáží“ můžeme přidávat trochu zelených listů (např. listový salát, špenát, kozlíček polníček, nať petržele nebo mrkve), které patří k výživově nejhodnotnější zelenině a s ovocem tvoří vhodnou kombinaci. Některé děti odrazuje zelená barva, proto začínejte jen s malým podílem zeleného, časem třeba množství zvyšte. A hlavně si o tom s dětmi povídejme, aby už od malička vnímaly zdravou stravu jako přirozenou součást jídelníčku. 

  6. Mocná síla chia semínek – Zázrak jménem chia objevili už dávní Mayové a Aztékové zhruba před pěti tisíci let. Ne nadarmo se o chia semínkách mluví jako o superpotravině – jsou mimořádně bohatá na antioxidanty, vlákninu, bílkoviny a omega-3 mastné kyselin. Zkuste je přidávat do některých oblíbených dětských pokrmů – může to být hutnější ovocný puding nebo lahodný nápoj z namočených chia semínek a rozmixovaného ovoce.

  7. Pro mlsaly jen to NEJ – Některé děti si prostě nedokážou odepřít sladkosti. Naučte je, že i pamlsky mohou být zdravé. Budete koukat, jak rychle si zamilují pochoutky z kvalitního ovoce, oříšků a semínek. Lifebarky či sušené meruňky patří například dlouhodobě mezi dětské hity.

Tip na závěr

Buďte trpěliví – Více než kde jinde tady platí, že trpělivost růže přináší. Nesklouzněte k radikálním opatřením, která náhle vyloučí vše vařené a pečené, aby pak naše dítě hladově zíralo do mísy se salátem, na který nebylo zvyklé. Pozvolna začleňujte drobné změny a nové potraviny. Objevujte s dětmi nové chutě, nechte jim čas. Zdravé jídlo by nás mělo bavit, jedině tak dokážeme odhalit jeho všechny lahodné chutě!

Článek byl vytvořen ve spolupráci se Zdenkou Malotovu, spoluautorkou knihy Nejkrásnější slova.

 

Další články